Jihovýchodní Asie

Jihovýchodní Asie (v minulosti Východní Indie) je subregion Asie zahrnující země, jenž leží východně od Indie a jižně od Číny – Brunej, Myanmar (dříve Barma), Indonésie, Laos, Malajsie, Filipíny, Singapur, Thajsko (dříve Siam), Vietnam a Východní Timor (ten je někdy řazen do Oceánie).

Brunej

Brunej „ráj bez daní“ je malá absolutní monarchie na ostrově Borneo. Země je bohatá díky těžbě ropy, jejíž zásoby se ovšem tenčí a Brunej začíná hledat nové zdroje hlavních příjmů.

Mešita Kiarong a mešita Omara Alího Sajfuddína (dominanta města a lze ji spatřit téměř ze všech míst) nacházející se v moderním hlavním městě Bandar Seri Begawan. Obě jsou otevřeny pro veřejnost od neděle do středy od 8-12 a 14-15 hodin. Poblíž mešity Omara Alího je nový královský palác Istana Nurul Iman, obydlený sultánovou rodinou. Palác je možno navštívit v době končícího Ramadánu. Království opic na ostrově Pulau Ranggu se nachází poblíž sultánské rezidence.

Východní Benátky“ Kampong Ayer, jenž je domovem poloviny obyvatel Bandaru (cca 40 000). Je 28 vesnic stojících na palisádách v řece Brunej a nejnavštěvovanější místo v zemi. Proplétat se zde, je možno lodí nebo pomocí lávek a ochozů.

Jerudong Park brunejský „ Diesnyland“, v hlavním městě, pro zábavu velkých i malých, v dřívějších dobách bez poplatku, dnes vás návštěva vyjde na 10 dolarů za dospělou osobu a 5 za dítě. Na túru do pralesa se můžete vydat v národním parku Sungai Liang. Je zde možnost i výletu do džungle džípem a zažít opravdu adrenalinovou jízdu v terénu. Procházku doslova v korunách stromů si nenechte ujít v parku Ulu Temburong.

Filipíny

Ostrovní stát občas sužovaný tajfuny, výbuchy sopek, je zároveň štědře obdarován sluncem, tropickou přírodou a přívětivými lidmi.

Sopka Mayon tyčící se 2400 m nad hladinou moře. Je nápadná pro svůj symetricky kuželovitý tvar. Návštěvníci si zde mohou užít kempování, lezení, výšlapy a pozorování ptáků. Mayon je filipínská nejčinnější sopka a v posledních 400 letech vybuchla téměř padesátkrát.

Donsol, ležící v provincii Sorsogon nabízí nedotčené pláže, vodopády, neprobádané jeskyně a pokud budete mít štěstí, ve zdejších vodách jsou zaznamenány četné případy, setkání se s největším, ovšem mírumilovným, žralokem velrybím. Nejlepší doba pro setkání je od listopadu do června.

Chocolate hills (čokoládové kopce) jsou jedním z nejnavštěvovanějších míst Filipín. Po ostrově Bohol je roztroušených 1268 téměř symetrických pahorků. Jsou pokryty trávou, v období sucha tráva zhnědne, odtud název „Čokoládové“. Původ je záhadou a existuje více teorií.

Banaue rýžové terasy vznikly bez přispění moderních nástrojů před 2000 lety. Připomínají obří schody až do nebe. Místní lidé, na těchto terasách, dodnes farmaří. Tyhle rýžové terysa jsou nejznámější, ovšem nejediné. Další jsou Ifugao rýžové terasy.

Boracay malý ostrov s balíčkem zábavy. Jsou zde oceněné pláže, krásné resorty nabízející aktivity jako jsou potápění, šnorchlování, kite surfing, ježdění na koni, motorky, výlety lodí do vulkanických jeskyň, nebo tyrkysových lagun a pro večery je zde spousta restaurací a barů, fungujících do rána.

Indonésie

Indonésie „země sopečných ostrovů“ rozkládajících se na více než 17 000 ostrovech, obydlených je jich ovšem méně než polovina a mluví se tu 300 jazyky.

Bali. Vody kolem Bali mají velkou rozmanitost podmořského života. Ubud je místo, kde se předvádí umění a různé představení.

Ostrovy Gili je skupina tří malých ostrůvků u pobřeží Lombok. Díky poloze jsou ideální pro cestovatele, jenž hledají klid od shonu moderních měst. Auta jsou tu zakázána, takže pro přemísťování se zde využívají koně a kola.

Národní park Komodo, se nachází na souostroví poblíž ostrova Flores. Toto místo je domovem varanů komodských, obrovských ještěrů, známých též jako „komodští draci“. Jen tady jsou k vidění ve volné přírodě. Nedoporučuje se, dostat se do blízkosti těchto draků, jelikož mají agresivní povahu a jsou zaznamenány případy útoků na člověka.

Borobudur největší a nejznámější budhistický chrám na světě. Postavený mezi 8. a 9. stoletím na Jávě. Na stavbu bylo použito 2 miliony bloků kamene. Opuštěn byl ve 14. st. a po staletí byl ukryt v džungli, pod vrstvou popela, před zrak lidí.

Kambodža

Kambodža "říše chrámů" s pobřežím lemovaným tropickými ostrovy. Tato kdysi mocná, velká říše patří po válkách se svými sousedy a letech nepokojů mezi nejchudší země na světě.

Chrám Angor Wat na severu země, je součást archeologického naleziště, obsahující některé ze světově nejvýznamnějších pozůstatků. Další je chrám Bayon, stavba tvořená z obřích tváří a Ta Prohm. Kořeny stromů jsou dokonale propleteny s ruinami tohoto chrámu a při pohledu se cítíte jako v jiném světě.

Sihanoukville. Dnes nejoblíbenější plážové letovisko, v minulosti se zde odehrála poslední bitva Amerických vojsk ve Vietnamské válce. Letovisko mají v oblibě od „batůžkářů“ až po fajnšmekry, vyhledávající 5-ti hvězdičkové hotely.

Phnom Penh. Hlavní město, kdysi známé jako „perla Asie“, bylo považováno za nejhezčí město francouzského stylu v Indočíně. Město se ovšem stále vzpamatovává z války a revolucí. Jeho vznik se datuje do 15. století. Nenechte si ujít Královský palác a Národní muzeum s velkou sbírkou artefaktů kmene Khmer. Za zmínku stojí i věznice Tuol Sleng, pro připomenutí krvavé historie.

Laos

Laos „dlouho zapomenutý ráj“ je převážně horská země, v které si každý najde " to svoje"! Adrenalinový nadčenci se mohou vydovádět v jeskyních a podzemních řekách, na divokých peřejích nebo na ziplinech v džungli. Kroky milovníků přírody a treků nejspíš povedou do lesů, jenž jsou jedny z nejzachovalešjších na světě a poskytují domov vzácným druhům rostlin i zvířat. A gurmáni jistě rádi ochutnají Laoskou kuchyni.

Luang Prabang - hlavní město stejnojmenné provincie v severním Laosu je známé skrze řadu budhistických chrámů, jako jsou Wat Xieng Thoung a Wat Mai. Mnoho agentur nabízí jízdu na slonech.

Wat Phou je horský chrám, starší než známý Angor Wat v Kambodži. Díky poloze si můžete vychutnat podmaňující pohled na okolní krajinu a řeku Mekong. Vyvěrá tu pramen, jenž místní považují za svěcenou vodu.

Tham Kong Lo. Jeskyně, tvořící přírodní tunel skrz horu, o délce 7,5 km. Jestli vám nevadí stísněnější prostor, je zde možnost proplout kayakem z jedné strany na druhou a udělat si zastávku k prohlídnutí stalaktitů a stalagmitů.

Vientiane. Hlavní město Laosu leží na řece Mekong, blízko thajské hranice. Je zde vidět Francouzský styl. Cestovatelé by si neměli nechat ujít Pha that luang (budhistický chrám), monument Patuxai a Mekong Riverside Park.

Vang Vieng. Malebné městečko severně od hlavního města, obklopené vápencovými kopci a skálami. Návštěvníci připlouvající na kayaku po řece Nam Song vyrážejí na výlety do těchto hor, objevovat jeskyně a obchodovat s textiliemi.

Malajsie

Malajsie to jsou dvě rozdílné země rozdělené Jihočínským mořem. Zatímco sever na poloostrově je plný rušných velkoměst, jižní část na Borneu je protkána pralesy s orangutany.

Kuala Lumpur. Hlavní město >Malajsie známé především kvůli 451 m vysokým Petronas Towers, což je nejvyšší dvojitý mrakodrap na světě. Batu Caves je kopec v severní části KL, navštěvovaný pro sysstém jeskyní a jeskynních chrámů. Pojmenovaný je po řece Sungai Batu tudy tekoucí.

V případě, že už máte prochozené Alpy, můžete zkusit vystoupat na horu Kinabalu (Kinabalu park) s výškou přes 4000 m. Pro odvážnější je zde možnost vystoupat ferratou.

Sipadan. Miniaturní ostrov s obrovskými možnostmi pro potápění a šnorchlování na západě od Bornea.

Myanmar

Myanmar (dříve Barma) Největší země zadní Indie s nesmírným přírodním bohatstvím a více než 100 etnickými skupinami. Při prozkoumávání Myanmaru si můžete připadat, jako v živoucím vydání National Geographic, asi tak roku 1910!

Yangon, nebo také Rangoon, se svými 5 milion obyvatel, bylo hlavní město Barmy a je stále největším městem Myanmaru. Nejznámější památka je tu Shwedagon pagoda, budhistická svatyně obklopená parky, válečný hřbitov a jediná synagoga Musmeah Yeshua.

Jezero Inle. Druhé největší jezero v zemi. Jeho lokalita je na jihovýchodu země. Kolem celého jezera jsou rybářské vesničky. Druhou obživou místních je pěstování ovoce a zeleniny přímo na vodě „plovoucí zahrady“. V řádcích roste z jezera vegetace a farmáři ji sklízí přímo z loďky.

Bagan. Pozlacená konkurence pro Angor Wat. Na břehu řeky Ayeyarwady je vysoká koncentrace budhistických chrámů, pagod a stup. Bagan byl v rozmezí 9. – 13. st. hlavním městem Barmské říše. Tísice chrámů se zachovalo, včetně chrámu Ananda.

Singapur

Celý stát se dá nazvat " městem v zahradě". Dlouho byl jen místo pro přestup. Dnes je vyhledávanou destinací díky propojení odvážné moderní architektury a deštným pralesem, kam se dá dostat městským autobusem.

Pulau ubin - loďka nemá přesné odjezdy a odjíždí vždy, když se sejde 12 lidí. Kolem ostrova se nejlépe dostane půjčeným horským kolem. Půjčení stojí od 2 do 10 S$ na den. A kdyby jste si chtěli protáhnout pobyt na ostrově můžete si pronajmout chatku, nebo kempovat na pláži (povoleno) a zažít romantiku při východu/západu slunce.

Singapurská ZOO "džungle mezi mrakodrapy" leží na poloostrově vybíhajícího do přehrady uprostřed Singapuru. Žije zde přes 2800 zvířat. Pro netradiční zážitek se doporučuje navštívit ZOO v noci! Otevřeno je od 19:30 do 12:00.

Sentosa je ostrovem zábavy. Najdete zde mořské akvárium, delfíní show, pláže, zipline, tobogány, zábavní park Universal Studios.

Thajsko

Thajsko. Bývalý Siam nikdy nebyl pod vlivem Evropské kolonizace, dnes však zemi zaplavují davy turistů, obdivující její kouzlo.

Phuket. Thajský největší ostrov obdivovaný pro své pláže a potápění. Mimo Bangkok je to nejpopulárnější destinace s řadou barů, hotelů, obchodů, lázeňských zařízení a pulzujícím nočním žvotem. Nejoblíbenější z pláží Phuketu je Patong Beach.

Ko Phi Phi. Soustroví nedaleko známějšího Phuketu. Jen Ko Phi Phi Don je trvale obydlen. K. P. P. Leh je zase známý díky filmu ů Pláž“ z roku 2000. V roce 2004 se přes tyto ostrov přehnala vlna tsunami, dnes už je ale vše zase v normálu.

Bangkok. Rušné hlavní město s 8 miliony obyvateli a kongescemi 24 hodin denně. Toto město neslavně proslulo jako „sexuální metropole světa“. Stará část Bangkoku je protkána vodními kanály, kdes se nachází spousta tržišť. Za návštěvu stojí chrám Phra Keo (se smaragdovým Budhou), v areálu Velkého paláce. Zlatého Budhu najdete v chrámu Trimir a jeho socha má údajně 5 tun zlata.Kdo netrpí ofidiofobií, může navštívit jednu z hadích farem.

Vietnam

Vietnam to jsou krásné pláže, majestátní hory, válečná historie, textilní odvětví, rybářské vesničky a rušné velkoměsta. Zkrátka země protikladů.

Phong Nha-Ke Bang National Park - speleologické nebe. Je zde největší jeskyně světa Son Doong. Bohužel nemůžete podnikat treky po okolí sami, je to povoleno jen s průvodcem, protože v okolí je stále spousta nevybuchlé munice.

Sapa. Ode dneška nejen největší pražská tržnice, ale hlavně klidné městečko v severozápadním Vietnnamu, využívané jako výchozí bod pro treky vedoucí do okolních hor, na rýžová pole a návštěv horských kmenů. Na zdejším trhu různé etnické kmeny prodávají výrobky svých řemesel, což poslouží, jako skvělý suvenýr.

Ha Long Bay. Zátoka s tisíci vápencovými ostrovy, různého tvaru a velikosti, na severovýchodu země. Některé ostrovy jsou velké a jsou na nich jezera, jiné jsou duté a uvnitř jsou krásně barevné jeskyně. V zákoutích skal jsou zde schované čtyři rybářské vesnice, doslova plující na vodě.

Hanoi. Hlavní město Vietnamu, kde se skloubí kouzlo starého Vietnamu, se stále rychleji se modernizujícím velkoměstem. V ranních hodinách probíhají v parcích lekce Tai-chi. Třeba se budete smět připojit? Kromě chrámů je zde i řady muzeí věnovaným vojenské historii, Vietnamské revoluci, ale třeba i muzeum Hanoi, nacházející se v moderní prosklené budově s tvarem obrácené pyramid.

Cu Chi tunely. Jeden z důvodů, proč se Američanům nepodařilo dobít Vietnam. Síť tunelů vybudovaných Vietkongem, dnes přístupné veřejnosti u města Ho Chi Minh. Pokud nevíte, kde hledat vstup, je nemožné ho najít. Od úzkých tunelů, po místnosti na spaní a sklady munice.

Doporučujeme

Blue Style